ZI numismatika

O nás

Společnost Golfstart spol. s r.o. je ryze českou společností. Byla založena v roce 2008. Není zatížena žádnými dluhy či úvěry. Průměrný věk pracovníků se pohybuje okolo 48 let.

Naše společnost má v portfoliu několik aktivit. Investování do drahých kovů má pro nás mimořádný význam z toho důvodu, že je aktivitou, kterou považujeme v současné době za nesmírně užitečnou z hlediska uchování vytvořených hodnot lidskou prací.

Nejsme pouze prodejci investičních kovů, ale také investoři

Při nejisté budoucnosti nemůže být dlouhodobé hmotné zajištění výsledkem náhody, ale vyžaduje systematické přemýšlení, dávku prozíravosti a aktivní jednání. Proti finančnímu systému, který nás přes inflaci plíživě a přesto masivně vyvlastňuje je nutná sebeobrana. Snažíme se poskytnout informace a fakta, která mohou pomoci v aktivním jednání všem těm, kteří jsou ochotni zamyslet se kriticky nad současným zaběhlým stavem věcí a samozřejmě nabízíme ty správné investiční produkty, jimiž se dá efektivně a spolehlivě před ekonomickými otřesy bránit.

Máme vytvořenu spolehlivou síť renomovaných zahraničních zpracovatelů zlata a stříbra a jsme schopni do týdne dodat téměř jakékoli požadované množství .

V současné době začíná být investiční zlato a astříbro především v zemích západní Evropy periodicky nedostatkovým zbožím, takže u některých typů investičních mincí a cihel může být až jednoměsíční prodleva v dodávkách.

Nejjednodušší investice = investice do investičního zlata a střÍbra

Mezi našimi tuzemskými partnery je i ČNB, která vydává nádherné pamětní a výroční mince, které mají nejen vysokou sběratelskou hodnotu, ale navíc hodnotu investiční. Úředním věstníkem Evropské unie jsou totiž zlaté mince považovány za investiční zlato. Naše marže jsou minimální a férové a férově přistupujeme i ke zpětnému výkupu, které u investičního zlata, stříbra a investičních mincí našim klientům garantujeme. Vaše investice proto není žádným rizikem, protože kdykoli potřebujete hotovost, okamžitě provedeme zpětný odprodej. Při současném cenovém vývoji na trhu cenných kovů je spíše pravděpodobné, že na takovéto transakci spíše vyděláte.

Námi nabízené produkty na adrese sídla společnosti z bezpečnostních důvodů neskladujeme, ale expedujeme z bezpečného depozitáře. Předávání je třeba domluvit dopředu a provádíme většinou v bance. Větší objednávky jsou dodávány přímo na zakázku ze zahraničí, a proto je běžná dodací lhůta až do sedmi dnů ode dne Vaší objednávky. Většina zakázek je vyřizována prostřednictvím cenného pojištěného balíku, doručeného proti podpisu českou poštou na dobírku (do 999 000 Kč). Objednávat je možno rovněž telefonicky. V případě, že máte zájem o jiné investiční mince, než máme aktuáně v nabídce, dejte nám vědět, protože je dokážeme velice pravděpodobně přes naši dodavatelskou síť zajistit.

A ještě jednou než si koupíte svoje první investiční zlato nebo investiční stříbro, dáme vám několik pádných argumentů, které mluví proti zlatu a stříbru a vy se potom sami svobodně rozhodujte a hledejte další informace.

1) Investiční zlato nenese úrok

Zlato není úročeno, ale nastane-li hyperinflace nebo měnová reforma, což není nic jiného než státní bankrot, vytratí se okamžitě naspořený kapitál včetně úroků (u papírových peněz). Investiční zlato tyto ztráty mnohonásobně vyrovnává, protože umí držet a zvyšovat svou hodnotu. To, že nenese úrok, je jeho hlavní výhoda, protože bychom ho už dávno museli uvádět v daňových přiznáních.

2) Transport investičního zlata a jeho uložení jsou drahé a nebezpečné

Rovněž papírové peníze jsou při transportu ohroženy krádeží jak známe z TV zpravodajství dokonce už i v ČR. Investiční zlato už ale nikdo nepřevede na cizí účet. Přeprava několika kilogramů zlata je stejně složitá jako přeprava desetiticíce EUR. Letištní kontrola zachytí snadno očipované bankovky, ale zlaté mince v peněžence jsou prostě kovové mince. Uložíte-li si investiční zlato bezpečně doma, máme to zadarmo. Nejlevnější pronájem trezoru ve Švýcarsku stojí 40 švýcarských franků za rok.

3) Investiční zlato podléhá vysokým cenovým výkyvům

Cena investičního zlata opravdu kolísá, přičemž ale skutečná cena kovu a jeho kupní síla není jedno a totéž. Cena papírových peněz neustále kolísá a to nejen vůči jiným měnám, tak vůči zlatu a stříbru. Nikdy není žádný vklad bez rizika, ale povšimněme si sotva tohoto faktoru: žádná úřední čísla, ale vývoj kupní síly rozhoduje o tom, jak kvalitní je investice. Ta v případě zlata a stříbra roste a v případě papírových peněz klesá (tomu jistě už každý rozumí, když se podívá na své každoroční náklady například na elektřinu, plyn, služby atd.). Proto investor do drahých kovů z podstaty věci podstupuje menší riziko, než ten, kdo investuje do papírových peněz.

4) V recesi s deflací bude investiční zlato prodáváno pod cenou

Toto je pravda, ale historická zkušenost je taková, že zlato si ve srovnání s papírovými měnami i zlatem krytými vždy vedlo velice dobře. Ceny životně důležitého zboží obvykle klesly o 80%, kdežto cena zlata o 20%. Zlato tedy svou cenu ztrácí pomaleji než ostatní zboží.

5) Vláda může postavit vlastnictví investičního zlata a investičního stříbra mimo zákon

Toto se dokonce v USA a SSR již stalo. Většina zlata však zůstala dobře ukryta nebo byla vyvezena do ciziny. V dnešní době by to znamenalo koordinovanou monstrózní akci, která je například v Indii (s její zlatou zásobou) a Švýcarsku neproveditelná. Zlato by se tam tajně shromáždilo, ukrylo a potom si našlo svou cestu. A pozor, držení stříbra nebylo nikdy v lidských dějinách postaveno mimo zákon.

6) Investiční zlato nemá společenskou funkci, nepřináší dividendy, nemá žádný hospodářský ani finanční význam

Ano, nenese úrok a nepřináší dividendy. Proč ale tedy centrální banky hromadí tisíce tun tohoto kovu? Proč silná střední třída v Indii a Číně usiluje o co největší množství tohoto bezvýznamného kovu? Proč obyčejní lidé v západní Evropě tradičně zvyklí na sofistikovanější investiční metody papírových aktiv skupují investiční zlato a stříbro? Je to totiž to nejprodávanější a tím pádem nejhodnotnější zboží vůbec.

Spoření ve zlatě

Přemýšlíte proč spořit ve zlatě a zda-li je to cesta pro Vás? Sepsali jsme pro Vás několik důvodů proč je vhodné si spořit v drahém investičním kovu.

  • Spoříte v hmatalelné měně, která drží kupní sílu vašich úspor.
  • Výsledky vaší práce nejsou znehodnocovány v čase inflací tak jako peníze
  • Čas pracuje pro vás. Každé znehodnocení papírových peněz = zhodnocení zlata a stříbra

vysvětlení základních rozdílů mezi spořením

Rozdíly ve spoření ve zlatě a spoření v bance

  • Spoříte v hmatalelné měně, která drží kupní sílu vašich úspor.
  • Výsledky vaší práce nejsou znehodnocovány v čase inflací tak jako peníze
  • Čas pracuje pro vás. Každé znehodnocení papírových peněz = zhodnocení zlata a stříbra
  • Neplatíte poplatky za vedení bankovního účtu a neplatíte daň z připsaných úroků

Rozdíly ve spoření ve zlatě a stavebním spořením

  • Nedostáváte státní podporu
  • Nemáte žádné omezení na co naspořené prostředky použít
  • Vaše úspory zhodnocují i bez příspěvku mnohem rychleji
  • Nemáte výpovědní lhůty a čekání na prostředky
  • Vaše úspory jsou přijímány na celém světě

Rozdíly mezi spořením ve zlatě a penzijním spořením

  • Nemáte státní příspěvek
  • Máte možnost kdykoli si své úspory vyzvednout
  • Máte záruku, že kupní síla Vašich úspor bude minimálně zachována a nemusíte proto mít naspořeno dvakrát více jak avizují penzijní fondy (kupní síla papírových peněz za cca 30 let klesá blízko k nule)
  • Při spoření ve zlatě máte záruku, že se vyhnete možnému krachu penzijního fondu

Hlavní výhody spoření ve zlatě

  • Svobodně si nakládáte se svým majetkem ve vysoce likvidní podobě.
  • Vaše úspory zhodnocují a vy z pravidelných ročních výnosů (nárůst ceny) neplatíte žádnou daň.
  • Vaše úspora je anonymní.

Hlavní nevýhody spoření ve zlatě

  • Kupní síla vašich úspor roste v čase jednoho roku pravidelně, ovšem díky povaze komoditních trhů podléhá krátkodobě a viditelně propadům a nárůstům.
  • Vaše úspora začíná zhodnocovat přibližně za 12 měsíců po koupení první zlaté cihličky.
  • Je třeba si najít pro tyto úspory bezpečné místo pro uložení.
  • Hlavní nevýhoda je psychologické povahy, a to především pro ty, kteří chtějí cenu drahých kovů neustále sledovat. Nevýhoda tržních pohybů je však při nákupu v době krátkodobého propadu ceny obrácena ve výhodu. Doporučujeme ceny zlata a stříbra sledovat maximálně 2-3 ročně.

nahoru

Investiční tipy

Drahé kovy jako investice

Drahé kovy jako investice mají vlastnost uchovávat hodnotu a nepodléhají velkým cenovým výkyvům, jako je tomu u papírových aktiv.

Zlato a stříbro jako investiční nástroj je vhodné pro všechny ty, kteří nechtějí, aby jejich peníze byly znehodnoceny inflačními vlivy nebo devalvací. Prostě pro všechny občany, kteří jsou tímto znehodnocováním peněz trestáni za nezodpovědné hospodaření národních vlád. Zlato a stříbro se v době velké inflace a devalvace chová jako „magnet“, který přitahuje peníze. Přestože zlato a stříbro se jako základ měn a oběživa v současnosti nepoužívá (zlatý standard byl zrušen v roce 1933), jsou tyto kovy celosvětově uznávány jako vysoce likvidní aktiva a stále větší počet lidí si vytváří vlastní zlatou rezervu nákupy investičních slitků a mincí do 100gramů hmotnosti. Bylo by nesprávné spekulovat na prudký nárůst zlata na základě chování finančních trhů. Správné investování do zlata je dlouhodobou a pravidelnou záležitostí a rovná se spoření si na důchod. Investice do zlata nebo stříbra se podobá uzavření pojistné smlouvy a tak je k tomu třeba i přistupovat. Stejně jako pojištění, nákup investičního zlata a stříbra něco stojí, protože ponechané v nečinnosti vyděláte jen jeho růstem na trzích, ale této spekulaci je třeba se vyhnout. Důležité pro Vás je, že budete mít klidný spánek, protože jste svým vlastním způsobem chráněni proti finančním katastrofám v podobě inflace, deflace a proti kolísání měn.

Pravidelný měsíční drobný nákup investičního zlata nebo investičního stříbra zabraňuje velkým jednorázovým finančním výdajům a okamžitě chrání Vaše peníze. Neposlední výhodou investování do fyzického investičního zlata je skutečnost, že investiční zlato je osvobozeno od DPH.

Při investování je třeba brát na zřetel, že nejvhodnějšími instrumenty uznávanými celosvětově jsou investiční zlaté nebo stříbrné mince o hmotnosti jedné trojské unce 1 Oz, což odpovídá cca 31gramům.

Troy ounce - trojská unce, tradiční jednotka hmotnosti zlata, pojmenovaná podle hmotnostní jednotky užívané ve středověku při trzích ve francouzském Troyes. 1 trojské unce = 31,1034807 gramů.

Tato jednotka je základem pro jednoznačné stanovení obsahu zlata či stříbra. Rozumné je vždy diverzifikovat a kupovat vždy například nejen jednouncové mince, ale jejich podíly, které se obchodují v těchto hmotnostech: 1/10 Oz, 1/4 Oz, 1/2 Oz. U investičních slitků je zase vhodné budovat si rezervu v sérii od jednogramových do více gramových cihel. Nikdy nevíte, co bude třeba rozměnit a zpětně prodat, a proto je dobré hned si tuto možnost zajistit okamžitě. Investor, kterému jde o získání co nejlevnějšího množství zlata by se měl snažit nakupovat co největší gramáž, protože tam je cena na gram nejvýhodnější. V tomto bodě je nutno uvést tu skutečnost, že české výroční zlaté mince, které mají nejen vysokou uměleckou hodnotu (a za nominál jsou vždy směnitelné), mají cenu zlata na gram velice výhodnou.

Mezi nejznámější investiční zlaté mince patří americký Eagle, jihoafrický Kruger rand a v Evropě je to Philharmoniker .

Při výběru mincí můžete samozřejmě prohledat stránky on line prodejců nebo navšívit obchod s mincemi, připravíte se však o zážitek a s tím spojené získání zkušeností a znalostí. Zážitek při investování do stříbrných či zlatých mincí je v možnosti velikého výběru dle stáří, velikosti ražby a geografie. Je zde nepřeberné množství možností a je vždy lépe něco si zjistit a chvilku času, před rozhodnutím, výběru věnovat.
Ve světě nejprodávanější a nejuznávanější stříbrné mince jsou tyto:

nahoru

Jaký poměr má představovat investiční zlato v portfoliu investora?

Jak tomu často bývá jednoduchých otázek ani tady není jednoduchá odpověď. Dozvídáme se, že zlato by nemělo tvořit více než 5-7% investic. Cokoli nad to už prý představuje pro investory velké riziko. Zlato je dle názoru většiny analytiků velice volatilní, tedy nestabilní s tendencemi prudkých propadů. To ale stále není žádné logické vysvětlení proč zrovna tento poměr a toto číslo, protože akcie a nemovitosti jsou také nestálé a propadají se.

Žádné číslo samo o sobě a tedy ani toto nemá valnou hodnotu. Jestli má někdo úspory ve výši 100 000 korun a měl by mít 5000-7000kč ve zlatě, příliš si své úspory neuchrání. 95% mu bude požírat reálná inflace vy výši 7-10% ročně a jeho malý kousíček ve zlatě bude potřebovat dva roky, než se dostane do oblasti návratnosti investice . Malé zlaté produkty do 5 g mají nevýhodu v tom, že jsou mají vyšší výrobní a dopravní náklady a proto jako investice nebo pojistka proti znehodnocení peněz nejsou nejvhodnější.

Pojďme hledat správnou odpověď reálným pohledem s použitím zdravého rozumu a logiky.

Vždy je třeba si říci jaký máme investiční horizont, jaký je zamýšlený konečný plán a také jaká jsou naše možnosti. Dále je třeba si pravdivě odpovědět, jak věříme politikům, kteří naše finance a tedy naši měnu spravují a také jak velkou důvěru máme v celý současný finanční systém. Ten od roku 2008 lapá po dechu a na udržení při životě potřebuje vždy novou dávku peněz, kterou poskytují daňoví poplatníci. Pro většinu investorů a tzv. chytrých peněz je kriterium udržitelnosti a zdraví finančního systému tím nejdůležitějším argumentem a nejsilnější motivací k mnohem většímu poměru zlata a stříbra ve svých portfoliích. Jako příklad uvedeme Erica Sprotta, kanadského multimilionáře, který drží 80% svých investic ve fyzickém zlatu a stříbru. Dále největší hedžový fond na světě PIMCO doporučuje všem, aby se v pohledu na vývoj finančního systému více zaměřili na investiční zlato jako základní část portfolia. Tito lidé a organizace systému rozumí a vnímají jeho vady.

Podle nás je absolutně nejdůležitější ukazatel, který ukáže na správný poměr zlata v portfoliu právě osobní nedůvěra ve finanční politiku vlády a stav světového finančního systému. Protože víme, že peníze vznikají v posledních 40 letech ve světě jako dluh ( u nás cca 20 let), a protože vidíme, že není snaha zachránit systém jinak, než vytvářet další nové dluhy a zároveň utahovat opasky=snižovat životní úroveň většiny obyvatel. Čím větší nedůvěra v systém, tím větší by měl být poměr zlata jako investice nebo jako dlouhodobých úspor.

Každá doba si přináší určité podmínky, které jsou pro tu kterou investici příznivější či nepříznivější. Právě teď jsme v době, kdy starý finanční systém nedokáže efektivně dále fungovat, protože dluh narostl do rozměrů, které jsou nad reálné možnosti ekonomik států a možností jejich obyvatel. Vidíme stále více nesolventních států a také občanů, kteří nejsou splácet své půjčky. Jakmile se zmenšuje dluh, systém začíná krachovat a my žijeme právě v této době. Centrální banky se snaží pomoci tomu tiskem nových peněz, které jsou ale stále kryty jen novým dluhem.

Není otázkou jestli systém zkrachuje, ale kdy zkrachuje. To, že v těchto podmínkách roste cena zlata již 11 let není překvapením. Je to potvrzení toho, že stále více lidí chápe podstatu systému a chápe, že investiční zlato jsou peníze, které se nedají tisknout. Cena zlata se dá krátkodobě manipulovat a ovlivňovat, ale nedá se udržet. Čím více se tiskne peněz, tím vyšší je cena zlata. Jestli nevíte o lepších možnostech, jak si uchovat hodnotu a kupní sílu svých úspor, je investiční zlato tou nejjednodušší investicí. Přenosné, rychle obchodovatelné a hlavně se nedá tisknout. Potom je už na zvážení každého, jestli pro něho to správné číslo v portfoliu bude 10%, 20% nebo 90%.

nahoru

Jak bránit své úspory? Směnou za investiční zlato!

Průběžně se snažíme naše klienty a čtenáře informovat proč je naprosto nezbytné chránit si své úspory a jak to prakticky provést. Neustále poukazujeme a vysvětlujeme skutečnost, že naše současné peníze ztratily svou schopnost uchovat bohatství (svou kupní sílu) a jsou využívány (zneužívány) těmi, kdo je první vytvářejí a přijímají. První je vytvoří banky na základě dluhu (osobního úvěru nebo státního dluhopisu) a první je přijmě stát nebo ten, kdo zažádal o úvěr. Tímto aktem a vznikem nových peněz se okamžitě snižuje kupní síla našich peněz v pěněženkách a na účtech, protože je ředěna jako šťáva doléváním vody. Jak je tedy možné se ochránit? Proměňujte své úspory za investiční zlato průběžně a při propadech ceny zlata a rychle pochopíte, co se Vám snažíme již dlouho vysvětlit.

 

1) První předpoklad je uvědomit si, že každý "papírový" investiční nástroj je lež. Každý papírový dluh není aktivum, ale pouhý slib zaplatit. Ano, v tomto papírovém světě je používán velký pákový efekt a skutečně je teoretická možnost obrovských zisků. Ovšem stejný pákový efekt vytváří stejně velké nebo dokonce větší riziko enormních ztrát. Žijeme ve světě, který je přeplněn "sliby zaplatit dluh" a kdy v konečném účtování 80-90% těchto slibů bude muset být zrušeno. Většina těch, kteří takto drží svůj majetek ve formě papírových slibů o svá papírová aktiva přijde. Protože v této hře mají ti, co tvoří pravidla hry investování do papírů vždy triumfy v ruce, oni neprohrají! Prohrajete vy !!! Jestli držíte papírový certifikát na zlato v bankovní úschově, nechte si ho vydat nejlépe hned zítra !!!

2) Uvědomte si, že fyzické investiční zlato, které skutečně držíte u sebe, není slibem zaplatit, ale je TO PLATBA! Ti, kteří vlastní zlato neztratí svá aktiva. Mít u sebe svá aktiva ve světě, který je před krachem vám může nejen zachránit životy, ale také může vytvořit nevídané možnosti získat půdu, nemovitosti a firmy za výprodejové ceny.

3) Uvědomte si, že každý distributor investičního zlata, který má velký aparát zaměstnanců a honosné sídlo firmy nemůže fungovat ve vašem zájmu. Takovéto firmy mají velké provozní náklady, a proto jejich ceny prodeje a odkupu nemohou být ty správné.

4) Uvědomte si, že první fáze býčího trendu u všech aktiv je vždy ovládnuta CHYTRÝMI PENĚZI.To jsou investoři, kteří nejenže chápou podstatu finančního systému azjistili, že investiční zlato je skvělou investicí, ale také zjistili, kdo jsou to etiční a féroví obchodníci s investičními kovy. Když budete hledat svého dodavatele investičního zlata, stříbra, platiny nebo palladia, vyhněte se drahým adresám. Najděte si obchodníka, který má svou kancelář, 1-2 zaměstnance a je na trhu alespoň 3-4 roky. Zavolejte mu, domluvte si schůzku a začněte chránit svůj majetek dokud je čas!

nahoru

Investiční zlato a důvody pro investici

Investiční zlato = peníze

  • Investiční zlato sloužilo v podobě peněz přes 5000 let a do této role se opět vrací
  • Investiční zlato má jedinečné vlastnosti peněz-nedá se zničit, ani lehce získat, má jednoznačnou ryzost i hmotnost a je lehce dělitelné.

Investiční zlato = aktivum

  • Investiční zlato je aktivem, které centrální banky od roku 2009 razantně nakupují
  • Investiční zlato nedokáže žádná vláda znehodnotit svým nezodpovědným chováním a neustálým tisknutím národních měn

Investiční zlato = vyúčtování papírovým měnám

  • Investiční zlato poukazuje na znehodnocování kupní síly všech světových papírových měn

Investiční zlato = nástroj na uchování kupní síly

  • Investiční zlato je jedinou investicí v třídě aktiv, která již 12 let každoročně vzroste o 20%
  • Investiční zlato v dobách inflace zvyšuje kupní sílu investorů
  • Investiční zlato v dobách deflace uchovává kupní sílu investorů

Investiční zlato je osvobozeno od DPH

  • Investiční zlato nenese úroky ale také se na ně nevztahují daně

Investiční zlato a investiční stříbro = nejjednodušší investice pro každého

  • Investiční zlato je v současné chaotické době spolu s investičním stříbrem jedinou optimální a praktickou investicí pro ty, kteří se snaží uchovat si své úspory

 nahoru

Historie zlata

Zlato bylo poprvé objeveno jako lesklé, žluté valouny. "Zlato je tam, kde jej naleznete", praví staré přísloví a zlato se poprvé objevovalo ve svém přírodním stavu v tocích po celém světě. Není pochyb o tom, že to byl kov, se kterým se seznámili první lidé.

Zlato se stalo součástí veškerých lidských kultur. Jeho lesk, přirozená krása, snadná zpracovatelnost a nezničitelnost z něho udělaly předmět, se kterým se dobře pracuje, a který slouží i pro potěšení.

Protože zlato je široce rozptýleno po celém světě, jeho objevy byly známy v mnoha lokalitách. A téměř každý, kdo zlato nalezl jím byl ohromen stejně tak jako kultura, jíž byl příslušníkem. Zlato tak bylo prvním kovem, široce známým lidské rase. Co se týká historického vývoje technologie, považujeme zpracování železa a mědi za nějvětší milníky, které přispěly hospodářskému akulturnímu rozvoji - ale první bylo zlato!

Zlato se ze všech kovů nejsnadněji zpracovává. Nachází se ve skutečně ryzí a zpracovatelné podobě, zatímco jiné kovy se nachází spíše v rudách, které jsou obtížně tavitelné.

Prvotní užití zlata bylo nepochybně dekorativní a jeho lesk a trvanlivost (zlato nekoroduje a nešpiní se) byly spojovány s božstvy a králi našich civilizací.

 

Zlato mělo odjakživa velkou moc. Ranná historie prvních kontaktů lidí se zlatem je pro nás dávno ztracena, ale jeho spojování s bohy, nesmrtelností a bohatstvím jsou společné mnoha kulturám po celém světě.

První civilizace spojovaly zlato s bohy a vladaři a zlatobylo vyhledáváno v jejich jménu a věnováno jejich slávě. Lidé většinou intuitivně připisovali zlatu velkou hodnotu a spojovali jej s mocí, krásou a kulturní elitou. A protože zlato je široce známo po celém světě, nacházíme stejné názory na zlato ve starých i moderních civilizacích naprosto všude.

Zlato, krása a moc kráčí vždy ruku v ruce společně. V dávných dobách se ze zlata budovaly chrámy a idoly (zlaté tele), nádobí, vázy všeho druhu a samozřejmě šperky pro osobní obdiv.

 

Trojské zlato, nalezené při vykopávkách v Turecku, datující se do období mezi 2450-2600 př.n.l, představuje celou škálu zlatnické práce od drobných šperků po zlaté náhrobky. V této době bylo zlato vysoce ceněno, ale zatím nebylo platidlem. Bylo využíváno mocnými té doby nebo užíváno pro předměty uctívání při bohoslužbách.

Zlato mělo pro lidi vždy svou hodnotu a to dokonce předtím, než se stalo platidlem. Toto je demonstrováno mimořádným úsilím zlato získat. Hledání zlata je celosvětovou snahou s tisíciletou historií, která zasahuje dále než do doby 700 př.n.l., kdy se začaly používat zlaté mince.

Při hledání zlata používali Féničané, Indové, Číňané i další národy válečné zajatce, kteří pracovali v dolech po boku otroků a zločinců. Toto se událo v dobách, kdy zlato nemělo hodnotu „peněz“, ale bylo považováno za žádané zboží.

Hodnotu zlata přijal celý svět. A i dnes, stejně tak jak v dávnověku má zlato svou vnitřní a univerzální přitažlivost. Ale jak se ze zlata stalo zboží a měrná jednotka hodnoty?

Změřené množství zlata se stalo penězi. Krása zlata, jeho nedostatek, unikátní hustota (žádný jiný kov kromě platiny je stejně těžký), jednoduchost zpracování a měřitelnost z něho udělaly přirozený prostředek směny. Zlato dalo vznik konceptu peněz: přenosné, soukromé a trvalé. Zlato (a stříbro) v podobě standardizovaných mincí nahradilo směnný obchod a zjednodušilo obchodování.

Zlato se stalo penězi ve starověkém Řecku. Řekové dolovali zlato v celém Středomoří a Středním východu již v dobách 550 l př.nl a jak Platón, tak Aristoteles psali o zlatu a měli své teorie o původu jeho vzniku. Zlato bylo spojováno s vodou (což bylo logické, protože většinou se nacházelo ve vodních tocích) a předpokládalo se, že zlato je mimořádně hustou kombinací vody a slunečních paprsků.

Řecká věda možná byla primitivní, avšak Řekové se naučili téměř vše o dolování zlata. Do doby smrti Alexandra makedonského (323 př.n.l) Řekové těžili zlato od Herkulova pilíře (Gibraltar) až po střední Asii a Egypt, kde doposud nacházíme pozůstatky jejich dolů. Některé doly byly vlastněny státem, jiné byly těženy soukromě a státu se platily poplatky z těžby. Také nomádi jako Skythové těžili zlato v celém svém regionu a dochované zlato Řeků s Skythů má vysokou uměleckou hodnotu.

Říše římská opět zdokonalila dobývání zlata. Římané těžili zlato po celém svém impériu a značně zdokonalili těžební postupy. Odkláněli proudy vody, aby mohli těžit hydraulicky u používali stavidla. Těžili pod zemí, používali vodní pohon (vodní kola) a nahřátím zlatonosné rudy oddělovali zlato od kamene. Byli schopni efektivněji těžit již staré doly a jejich hlavní pracovní silou byli opět váleční zajatci, otroci a odsouzení vězni.

Byl to peněžní standard, který byl základním kamenem světového hospodářství. Koncept peněz (zlato a stříbro ve standardizované hmotnosti mincí) umožnil světovým ekonomikám jejich expanzi a prosperitu. Během rozkvětu vlády Řecka a Římu v Západním světě, plynulo zlato a stříbro do Indie výměnou za koření a do Číny výměnou za hedvábí. Římské zlaté a stříbrné mince vládly od Británie po Severní Afriku Egypt. Na svět přišly peníze a jejich jméno bylo ZLATO.

Aktuální ceny drahých kovů

Graf: Drahé kovy - ceny drahých kovů Graf: Drahé kovy - ceny drahých kovů

Graf: Drahé kovy - ceny drahých kovů Graf: Drahé kovy - ceny drahých kovů

  

Investiční zlato - vývoj ceny investičního zlata v horizontu 22 let

od 2000-2022. Nejnižší cena investičního zlata pod 300 USD za trojskou unci a nejvyšší cena investičního zlata se vyšplhala k 2000 USD za trojskou unci.

London Fix Historical gold 200-2022

Investiční stříbro - vývoj ceny investičního stříbra v horizontu 22 let

od 2000-2022. Nejnižší cena investičního stříbra 5 USD za trojskou unci a nejvyšší cena investičního stříbra byla 45,83 USD za trojskou unci.

London Fix Historical silver 2000-2022

 

CENA ZLATA

Přestože zlato sloužilo jako peníze po dobu 5000 let, v posledních 40 letech převládá snaha ekonomů vytvořit mu mediální obraz komodity. Tyto snahy jsou zřetelné zejména v zemích tzv. vyspělých západních ekonomik. Přes všechnu tuto snahu je stále více zřetelné, že zlato v poslední době stále více hraje opět svou roli, ke které je ideálně svým fyzickým charakterem předurčeno.Ve východním světě je role zlata jako peněz silně zakořeněna. Zlato je nezničitelné, je ho velice málo a získává se velice nákladně a nedá se vyrobit tak snadno jako se tisknout peníze, jednoznačně je určena jeho ryzost , je snadno zpracovatelné a jednoznačně ideálně dělitelné, kdy každý jeden kus je vždy stejný jako ten další . Pro tyto vlastnosti bylo a je zlato vysoce ceněno jako monetární kov a až do roku 1971 bylo základem celé světové monetární soustavy. Po zásahu prezidenta Nixona v roce 1971, kdy zrušil směnitelnost světové rezervní měny za zlato , došlo na světě k zatím největšímu experimentu v dějinách lidstva. Svět začal používat pro zahraniční transakce rezervní měnu, která je podložena slibem vlády USA, že své závazky uhradí včetně úroků. Po tomto aktu začalo zlato neobyčejně silně růst, protože bylo do oběhu vydáváno stále větší množství papírových a elektronických dolarů. Zlato tak dělalo tomuto objemu peněz jen vyúčtování a poukazovalo na to, jak rychle měna znehodnocuje. Během ani ne deseti let vzrostla cena zlata z 35USD za trojskou unci až na 850 USD. Cena zlata se tak zvýšila o 2400%!!! To samozřejmě nemohlo zůstat bez intervencí finančníků a politiků, kteří potřebovali zachovávat dojem, že dolar je nejsilnější světová měna. Přes intervence na trhu dluhopisů a přes razantní zvýšení úrokových sazeb se podařilo tuto krizi dolaru na čas zvládnout a poslat cenu zlata výrazně dolů. Zlato se tak nějakých 20 let drželo na cenách kolem 300-400 USD za trojskou unci. V celém tomto období začal celý svět používat měny, které jsou kryty pouze slibem té které vlády své závazky dodržet. Takto vytvářené měny jsou označovány za FIAT, tedy vládami uzákoněná platidla, která se musí v oběhu a transakcích používat výnosem zákona o státní měně. V tomto období také dochází opět k výraznému tisku všech měn, které vznikají jako dluh státu nebo občanů takže peněžní zásoba se zvětšuje- a cena zlata začíná opět růst. Od roku 2000, kdy došlo k prasknutí internetové bubliny rostě v průměru zlato téměř ve všech světových měnách o 10-20% ročně. Tento růst ze zlata dělá jednoznačného vítěze mezi všemi třídami aktiv. Přesto je jeho cena kolísavá a nestabilní.

Jak se ale vlastně stanovuje cena zlata, čím se řídí a jak se dá předvídat? Z výše uvedených faktů je zřejmé, že cenu zlata silně ovlivňují úrokové sazby, objem peněz, které jsou podloženy dluhem a důvěra občanů a organizací v tyto měny. Platí jednoznačně, že čím vyšší úrokové sazby, tím nižší cena zlata a naopak. Zároveň platí, že čím je větší objem peněz a menší důvěra v tyto peníze, tím více roste cena zlata, která poukazuje na snižování jejich hodnoty a kupní síly. Jak se do ceny zlata promítá základní ekonomická poučka poptávka versus nabídka? V současnosti velice málo, protože současný derivátový model obchodování se zlatem umí zajistit naprosto neomezené množství zlata. Zní to jako nesmyslná fantazie? Zdravě myslícímu člověku rozhodně ovšem skutečnost taková je. Díky tomu, že je možno vytvářet nekonečné množství papírových kontraktů přes půjčené zlato od centrálních bank, je vytvářen dojem , že zlata je dostatek. Logicky potom vyvstává argument, že sice existuje možnost, jak vytvářet nekonečné množství papírového zlata, ale toto naprosto neodpovídá realitě a skutečnému množství fyzického zlata. Tento předpoklad je zcela správný. V současnosti se podle obchodníků obchoduje na komoditních burzách zlata v poměru až 100 krát větším, než ho ve skutečnosti ti, co jej prodávají vlastní. Přestože tento stav již trvá několik desítek let, není to situace trvale udržitelná, což se již v historii ukázalo. V současné době tedy vidíme, že cenu zlata určují papírové trhy, které jsou fyzickému trhu zlata velice vzdáleny. Přesto však cena investičního fyzického zlata je zatím tímto modelem určována. Otázka je jen, jak ještě dlouho? Stále totiž přibývá vlád, centrálních bank, institucí a občanů, kteří vyměňují papírové peníze za fyzické investiční zlato. Za situace, kdy si stále více států zejména z východu a Asie uvědomuje, že za svou práci a výrobky přijímají stále méně hodnotnou měnu to není nic překvapivého. Veškeré papírové měny postupně ztrácejí svou kupní sílu, některá rychleji a některá pomaleji. V tomto procesu však paradoxně lépe spravované měny, které drží svou hodnotu déle za toto platí tím, že firmy z těchto zemí ztrácejí vůči státům s rychleji znehodnocujícími měnami jsou konkurenceschopnost. Jedná se o marný boj, kdy všechny měny postupní musí vůči ostatním znehodnocovat. Tato situace má samozřejmě velký význam na cenu zlata. Cena zlata v tomto procesu nemá příliš na výběr a jde někdy pomaleji, někdy rychleji, ale vždy nakonec vzhůru. To, že v průběhu roku kolísá, stagnuje, rychle se propadá a pomalu opět roste není nic překvapivého. Politici ani centrální bankéři samozřejmě nechtějí zcela nepokrytě a jednoznačně ukazovat, že měny, které mají na starost špatně spravují. Mají proto mechanismy, díky kterým je možno veškeré komodity přes trh papírových derivátů ovlivňovat tak, aby komodity a mezi nimi především zlato nerostly lineárně a příliš rychle. Díky špatné správě rozpočtů si vlády zvyšují své zadlužení přes vydávání dluhopisů, a potom si centrální banky libovolně tisknout nové peníze. Tím se snižuje kupní sílu peněz, které občané používají a snaží se v nich spořit. Životní úroveň běžných občanů tedy vždy stagnuje a postupně klesá se zvyšujícím se zadlužením státu a novými penězi v oběhu.

Cena zlata je tedy ovlivňována i těmito dalšími faktory. Pro dlouhodobý vývoj budoucí ceny zlata je tedy důležité sledovat vývoj úrokových sazeb a objem nových peněz v ekonomice. V současnosti víme, že americká centrální banka FED drží politiku úrokových sazeb blízko nuly až do roku 2014 a většina centrálních bank světa tiskne nové peníze jako o závod. Zároveň většina zemí západního světa neustále zvětšuje svůj dluh a blíží se tak situaci, kdy už nebudou moci dále prodávat své dluhopisy za takových podmínek, kdy jsou schopny své úroky zaplatit. V tomto prostředí investiční zlato nemá příliš na vybranou . Cena zlata tak dlouhodobě a trvale roste a provádí tak vyúčtování papírovým penězům. Tento stav existuje od roku 1913, kdy americká banka FED začala vydávat americký dolar a začala snižovat jeho kupní sílu. To že zlato občas musí na chvíli svůj růstový trend zpomalit je zcela přirozené. Pro ty, kdo tomu nevěří, je třeba podívat se na vývoj ceny zlata za 10 let a potom na další graf níže.

Tento graf mluví za vše. Je to graf korekcí ceny zlata od roku 2002, které jsou hlubší než 8% ročně.

Je to důležitý graf, ukazující, že v tomto pohledu je investiční zlato za současného vývoje světového finančního systému patrně nejbezpečnějším aktivem.

Proč právě zlato

Lidé dnes příliš mnoho o zlatu nevědí, ale není to jejich vlastní chyba. Ekonomické a bankovní instituce vytvořily ze zlata dokonalé tabu. Vždy to tak ale nebylo.

Dva býčí trendy(růstový trh ceny zlata) byly v letech 1971-1980 (nárůst o  2200%) a v letech 1999-2011 (nárůst o 760%). Mezitím byly období dvou medvědích trendů (pokles ceny) (1981-1998 a 2011-2015). Ovšem dlouhodobý trend je nesporný. Od roku 1971 ( zrušení zlatého směnného standardu a zavedení petro dolaru) zlato narostlo o 5000%  i při započtení medvědího trendu.

Nyní máme nastatovaný třetí býčí trend, který začal v prosinci 2015, kdy zlato propadlo na  USD 1050/Oz. Od tohoto momentu zlato narostlo o 65%. To je sice pěkný přírůstek ovšem  velmi malý s nárůsty o 2200% a 760% při předešlých dvou býčích trzích.

Tento trend naznačuje, že největší nárůsty nás teprve čekají . Modely Jima Rickardse, ukazují na to, že zlato dosáhne při třetím býčím trendu na historické nárůsty.

Co může dostat zlato definitivně nad hranici USD 2000 a výše. Je zde několik hlavních  možných spouštěčů:

Je to ztráta důvěry v americký dolar jako reakce na masivní tisk měny ve snaze zachránit investory z výsledků pandemie

Je to prosté pokračování býčího trhu. Jestliže použijeme jako refereční bod předcházející trendy, prostý průměr výsledků ukazuje na  cenu zlata USD 14000 za unci a více do roku 2025.

Za třetí je to panické nakupování kovu jako reakci na novou katastrofu. To může být druhá vlna Covidu-19, krach některého ETF fondu nebo Comexu dodat fyzický kov nebo také vítězství Joe Bidena v prezidentských volbách.

Aktuálně ani jeden z těchto hybatelů trh zlata neovlivňuje a není potřeba všech třech. Bude stačit pouze jeden jediný, ale ani jeden nelze vyloučit.

Tyto události (a i další) by zlato vyhnaly nad úroveň 2000 USD a následně mnohem výše.

 

autor: Jim Rickards

Proč nakupovat u nás

Proč nakupovat u nás investiční zlato a stříbro?

Nabízíme vám tyto výhody:

  • Anonymní nákup investičních kovů
    Anonymní nákup investičních kovů je u nás možný do 15.000 EUR /  den a osoba. U anonymního nákupu zboží je předpoklad, že platíte v hotovosti na prodejně oproti převzetí závazně objednaného zboží.
  • Předem jasná koncová cena nákupu
    Nákupní cena uvedená na našich stránkách zi-numismatika.cz  je cena, za kterou produkt nakupujete. Po závazném potvrzení (odeslání) vaší objednávky se cena investičních kovů uvedená v objednávce zafixuje a vy máte jistotu, že je to cena konečná. Dále pak následuje expedice objednaných investičních kovů nebo sběratelských mincí.
  • Nákup investičních kovů je možný již od 1g
    Investiční kovy můžete u nás nakupovat již od 1g bez podmínky objednání za určitou celkovou sumu vaší objednávky. Vaše objednávka může tedy obsahovat pouze 1g celkem.
  • Investiční kovy i sběratelské mince odesíláme na dobírku
    Zboží odesíláme na dobírku bez požadavku zálohové platby.  Nejvyšší dobírková částka může být až 1.000.000 Kč. Veškeré námi odesílané zásilky jsou ve speciálních bezpečnostních obálkách a pojištěné na plnou hodnotu obsahu.
  • Investiční kovy jsou odesílány diskrétně
    Zásilky odesíláme diskrétně v ochraných obálkách a pojištěné na plnou hodnotu obsahu na vámi udanou adresu či poštu. O odeslání vaší zásilky jste vždy informován elektronicky s informacemi o sledovacím čísle vaší cenné zásilky a informacemi  "co dělat když je zásilka poškozená" apod.
  • Garance zpětného odkupu investičních kovů
    Garantujeme výkup investičního zlata a investičního stříbra, které bylo zakoupeno u nás. Garantujeme  dokonce i výkup investičních kovů, které nebyly zakoupeny u nás!
  • Jsme certifikovaný prodejce investičních kovů 
    Jsme certifikovaný prodejce investičních kovů pro Evropu. Jsme také registrováni u Puncovního úřadu pod číslem 10336. Naše registrace na celním úřadu ČR je samozřejmostí.
  • Investiční kovy ihned k dodání
    Většina investičních produktů, které prodáváme, jsou skladem a tedy i hned k dodání. Skladem máme i Lunární série I a II, které jsou oblíbené u našich zákazníků jako sběratelské investování.
  • Jednoduchá směnitelnost námi prodávaných investičních kovů
    Prodáváme pouze produkty, které jsou jednoduše směnitelné kdekoli na světě a jsou na Good Delivery listu. Seznam mincoven, které jsou celosvětově uznávány a jejich investiční produkty směnitelné kdekoli na světě je k prohlédnutí na stránkách asociace LBMA zde. Co je to Good delivery a jaké jsou pravidla pro získání tohoto označení si můžete přečíst v originále v AJ zde.
  • Máme širokou a prověřenou síť světových dodavatelů investičních kovů
    Díky prověřené a široké síti světových dodavatelů mincí a slitků (cihel), poskytujeme široké množství produktů a jsme schopni na požádání klientů úspěšně dodat poptávané zboží. Nejsme odkázáni na jednoho dodavatele, který může v případě prodejních špiček výrazně omezit svou nabídku a prodlužit dodací lhůty.
  • Uplatňujeme vždy osobní přístup ke klientovi.
  • Poskytujeme našim klientům důležité informace kdy je dobré nakupovat a kdy prodávat.
    Zdarma informujeme klienty prostřednictvím našeho pravidelného investičního zpravodaje o aktuálním vývoji na trhu investičního zlata, stříbra, financí a světové ekonomiky vůbec. Poskytujeme našim klientům osobní konzultace zdarma.
  • Pro velké klienty nabízíme v ČR nejvýhodnější možnost investice do zlata
    Investice do zlata velkým invečstorem je možná v objemu minimálně 5 kg. Jsme akreditovaní německo-švýcarským rafinérem Heraeus a máme možnost nakupovat pro své klienty za absolutně nejlepší ceny na trhu. Rafinér Heraeus je  výrobcem investičních kovů pod značkou Heraeus a také je částečným majitelem rafinérie Argor Heraeus.

Naše společnost funguje jinak a velice průhledně. Snažíme se aby ceny produktů na našich stránkách byly přesné a pro zákazníka jasné, a proto ceny fixujeme každý pracovní den od 10:05 - 16:00 hod. Mimo tyto hodiny a dny jsou ceny v našem e-shopu pouze orientační. Objednáte-li si produkt mimo tyto hodiny bude vám následující pracovní den sdělena aktuální cena dle cen na trhu a aktuálního měnového kurzu.

Ceny investičních produktů se na našich stránkách mění každých 5 minut.  Nákupní cena ve vaší objednávce je cena konečná, za kterou investiční kovy nakupujete. Toto platí v případě objednání ve výše uvedených hodinách a dnech.

Nejjednodušší nákup investičního zlata a stříbra je online prostřednictvím našeho internetového obchodu zi-numismatika.cz nebo zlate-investovani.cz. Po dokončení a závazném potvrzení objednávky Vám bude automaticky zaslán e-mail s potvrzením o přijetí objednávky. Jakmile bude vaše zásilka předána k odeslání, obdržíte elektronicky informaci o expedici s číslem vaší cenné zásilky.

U investičního zlata při nákupu produktu od 10 uncí a více a u investičního stříbra při nákupu produktu od 10 kg jsou ceny smluvní (poskytujeme množstevní slevy).

U všech objednávek na zakázku (na objednávku) probíhá nejprve fixace ceny u dodavatele, která se odvíjí od aktuální ceny investičního zlata a stříbra na světových trzích. Aby byla objednávka provedena, je třeba složit zálohu.

  • Upozornení pro naše zákazníky
    Upozorňujeme naše zákazníky, že není možné závaznou objednávku zrušit. Nejedná se o běžné spotřební zboží dle § 53 odst.7, písm. b) zákona č. 40/1964 Sb., občanský zákoník, v platném znění. Klient nemůže využít práva na odstoupení od smlouvy bez udání důvodu od smluv (závazných objednávek) na dodávky zboží nebo služeb, jejichž cena závisí na výchylkách finančního trhu nezávisle na vůli dodavatele. 

 

Více v Obchodních podmínkách našeho obchodu.

Nahoru

Jak skladovat investiční zlato a stříbro

Ještě než si koupíte první část své zlaté rezervy, zamyslete se nad tím, kde budete investiční zlato a stříbro skladovat. S investičním zlatem je menší problém než se stříbrem, neboť jeho hustota je taková, že je o 70% těžší než olovo a kilová cihla investičního zlata se vejde do velice malého prostoru. Důležité je, že o skutečnosti, že vlastníte investiční zlato doma nebudete s nikým mluvit. Pouze jedna zasvěcená a důvěryhodná osoba by měla znát toto místo. Za další byste neměli mít veškeré investiční zlato na jednom jediném místě, ale vždy je rozumnější ho rozdělit na několik různých míst.

Bezpečnostní schránka v bance

Bezpečnostní schránka v bance je často první volbou, když lidé přemýšlí o úschově fyzického investičního zlata. Každý má tendenci myslet si, že je to nejbezpečnější místo, ale je třeba vědět, že bankovní bezpečnostní schránky nejsou pojištěny a vaše banka může také ve chvíli, kdy investiční zlato chcete vyzvednout nebo prodat zavřena. Banky a jejich pobočky se také stěhují a s nimi se stěhuje i vaše schránka. V každém případě u této volby mějte na paměti, abyste umožnili přístup do schránky ještě další důvěryhodné osobě.

Trezor ve zdi nebo podlaze.

Tento způsob je pro mnoho lidi skvělým řešením úschovy investičního zlata a stříbra. Jestliže například vlastníte zbraň, jistě máte již nějaké bezpečné místo připraveno.

Skladování fyzického investičního zlata u specializovaných společností.

Tento způsob je odborníky na investiční zlato považován za nejvyšší možnou úroveň bezpečnosti. Společnosti, které nabízejí tuto službu (v ČR zatím žádná taková není) mají zabezpečené nákladní vozy s ozbrojeným doprovodem. Tento způsob skladování je vhodným zejména pro investory se značnou rezervou investičního zlata. Tyto služby nejsou součástí bankovního sektoru a nespadají pod stejné zákony a jurisdikci jako banky. Investiční zlato je dvakrát přepočítáno dvěma různými auditory pod dohledem bezpečnostních kamer a je označeno páskem se jménem vlastníka zlaté cihly. Aby mohlo být takovéto služby využito, je třeba vlastnit nejméně několik set uncí zlata.

Zakopání do země.

Asi se zasmějete nebo si poklepete na čelo, ale přesto je to nejlevnější a často ta nejbezpečnější odpověď na to, jak skladovat fyzické investiční zlato a stříbro. Najděte si nenápadné místo a ujistěte se, že vás nikdo nemůže vidět. Investiční zlato pečlivě zabalte do igelitového sáčku a vložte do plastové nádoby (láhve a pod.). Buďte při hledání vhodného místa pro svou úschovu své zlaté rezervy tvořiví a vynalézaví..

Nahoru